Foliopaki są nową oraz niezwykle bezpieczną formą zabezpieczania produktów do przewozu. Jednak wielu polakom określenie to nie nasuwa żadnych skojarzeń, dlatego też istotne jest, by wspomnieć z jakich materiałów zrobione są koperty kurierskie i w jaki sposób wygląda proces ich produkcji. Należałoby podkreślić, iż gruntowne opisanie całego przebiegu produkcji zajęłoby sporo czasu, z racji na to że jest to rzecz dość zagmatwana, z tego powodu też w dzisiejszym eseju ruszone zostaną zaledwie najważniejsze rzeczy, które umożliwią zobrazować zjawisko.
Czym cechuje się polieten?
Polietylen jest giętkim, śliskim oraz termoplastycznym półfabrykatem, który nie posiada żadnej barwy. To z polimeru etenu, a ściśle z jego granulek, robi się koperty foliowe, które wyróżniają się hermetycznością, co oznacza, że jest to wyrób hydrofobowy. Ponadto materiał ten jest odporny na wpływ ujemnych temperatur i roztworów chemicznych, co powoduje, iż wyrób, który obłożony jest polimerem etenu jest na dobrą sprawę w 100% ochroniony przed szkodliwymi czynnikami.
Folia polietylenowa
Oczywiście z plastiku ch2ch2 nie przygotowuje się kopert foliowych, a z jego granulek. Płachta polietylenowa powstaje techniką tzw. rozdmuchiwania lub również upustu maszynowego, polega to na tym, że przez obróbkę termiczną granulki są rozpuszczane.
W jaki sposób odbywa się produkcja koperty foliowej?
Przede wszystkim potrzebne są do tej procedury specjalne maszyny do zgrzewania, które to z płachty PE potrafią wyciąć odpowiednie wzory o różnorodnych wymiarach. Początkowym krokiem jest złożenie folii polietylenowej na machinie, która następnie składa ją we właściwy, wybrany przez operatora kształt oraz przygrzewa kanty. Zgrzewanie jest wyjątkowo ważne, ponieważ w następstwie mamy pewność, że z wnętrza koperty foliowej nic nie wypadnie ani nie przepuści ona żadnej wody do wnętrza. W całym przebiegu zgrzewania szalenie istotne jest niewątpliwie to, żeby pozostawić jakąś stronę niezgrzaną po to, by móc zapakować później do środka artykuły. W niezgrzanej części koperty kurierskiej montuje się paseczek z woododpornym klejem który chroni się dlatego, by we właściwym czasie można go było zerwać i zabezpieczyć całość po opakowaniu paczki.
Pomimo tego, że foliopak wydawać się może rzeczą zwykłą i prostą do wykonania to cały proces jego powstawania wcale na to nie wskazuje. Bez profesjonalnych maszyn oraz odpowiednich półproduktów nie jesteśmy w stanie wykonać koperty kurierskiej.